Bo więcej widzisz, kiedy drzewa Ci zasłaniają
Droga Lasami
To jest mini blog opisujący koncepcje, zwroty i idee zwiazane z chodzeniem z Lasami

Dukt
To piękne polskie słowo, dawniej używane też w odniesieniu do wyglądu liter, najbardziej kojarzy się z lasem. Dukt to prosta droga leśna powstała przez wycięcie pasa drzew. Obecnie częściej nazywana 'przesieką'. Dukt często oddziela obszary leśne i stanowi barierę między ekosystemami. Jest także drogą dojazdową oraz wygodną trasą rowerową lub pieszą.
Słowo to pochodzi od łacińskiego 'ductus' oznaczającego 'prowadzenie, ciąg'. Dukt ma też jeszcze jedno znaczenie.
W literaturze jest kierunkiem, zgodnie z którym ktoś działa lub rozwija się.
Dokąd zmierza Twój dukt?
Źródła:
sjp.pwn.pl
wsjp.pl
slowniklowiecki.pl
Qi 氣 / Ki 気
Chińskie 氣 (wymowa polska 'czi' ; po japońsku 'ki') to (nienaukowe) pojęcie pochodzące z filozofii chińskiej. Reprezentuje ono ideę energii życiowej, której przejawem jest wszystko co żyje oraz zjawiska natury. Ideogram 氣 obrazuje parę unoszącą się nad gotowanym ryżem i reprezentuje ona widoczną część powietrza. Znak ten też reprezentuje 'tchnienie / oddech', którego obecność była uważana za świadectwo życia.
Starożytni wierzyli, że 氣 przenika wszystkie obiekty w świecie, wiąże je ze sobą oraz tworzy i przemienia materię. Współcześnie jest konceptem związanym z takimi praktykami jak akupunktura, ćwiczenia qigong czy japońskie aikido.
Jakkolwiek jest to pojęcie bez podstaw naukowych, jest ono próbą nazwania tego, czego nauka nie jest w stanie zbadać: nie jak coś istnieje/powstaje, ale dlaczego. Jest filozoficznym opisem tego co obserwujemy, istnienia czegokolwiek, świadomości, potrzeby rozwoju, a przede wszystkim - dążenia do podtrzymania życia.
Idąc przez las, na każdym kroku, jestem świadkiem jakoby przepływu 氣 - umierania, rozpadu, przemiany, które dają potencjał dla rozwoju życia, będąc sam elementem tego procesu.
Ile w Tobie jest 氣?

Wykrot
Zwrot, który często się pojawia na zawodach na orientację po lasach.
- «zagłębienie w ziemi wraz z korzeniami drzewa wywróconego przez wiatr»
- «drzewo wyrwane z korzeniami przez wiatr»
Źródło: sjp.pwn.pl
Sehnsucht
Język niemiecki posiada ogromnie rozbudowane słownictwo, co sprzyja możliwości niesamowitej precyzji wypowiedzi. W tej mowie istnieje wiele zwrotów określających konkretne zjawiska, stany umysłu lub emocje niewystępujące w innych językach i czasem do nich adoptowane. Jednym z bardziej znanych zwrotów jest 'die Sehnsucht'. Leksykalnie można je przetłumaczyć jako "choroba powodowana przez cierpienie wywoływane pragnieniem/pożądaniem". Polskim tłumaczeniem słowa Sehnsucht jest tęskonta, jednak niemieckie wyrażenie nie jest dokładnie tym samym.
W słowniku napisanym przez braci Grimm (uważanym za największy i najbardziej kompletny słownik języka niemieckiego) cierpienie w Sehnsucht wynika z "w pewnym stopniu gwałtownego i często bolesnego pożądania czegoś, zwłaszcza gdy nie ma się nadziei na posiadanie tego obiektu, lub gdy otrzymanie go jest bardzo niepewne i ciągle odległe".
Pomimo aspektu cierpienia, ta emocja nie ma wyłącznie konotacji negatywnej. Sehnsucht może dotyczyć myśli i odczuć na temat wszystkich wymiarów życia, które są niedoskonałe lub nieukończone, pojawiających się z pożądania nierealistycznych, alternatywnych rzeczywistości. To jest słodkie pragnienie brakującego ogniwa w życiu opatrzone goryczą wynikającą ze świadomości, że jest ono nieosiągalne.
Sehnsucht może też być odczuwana za odległym i nieokreślonym miejscem lub czasem, niekoniecznie istniejącym na ziemi, ale bliskim temu, co nazywamy 'domem' (niefizycznym). Ta emocja może też być symbolizowana poprzez pragnienie czegoś bardziej przyziemnego, powierzchownego niż samo sedno jej źródła. Na przykład chęć posiadania szybkiego samochodu jest symbolem pożądania wolności, niezależności.
Sehnsucht jest pragnieniem czegoś, czego nie potrafimy sprecyzować, uświadomić. Pozytywną stroną tej emocji jest sprzyjanie refleksji nad życiem pod kątem odpowiedniości naszych obecnych celów życiowych do naszych wewnętrznych potrzeb.
Na koniec, kilka cytatów lub powiedzeń używających tego zwrotu, którymi możesz zaimponować niemieckim znajomym ;)
Letztlich lieben wir die Sehnsucht, nicht das Ersehnte
Ostatecznie, to kochamy uczucie Sehnsucht, a nie to, czego pragniemy.
- Friedrich Nietzsche
Wer es einmal geschafft hat, seine Sehnsucht Vorfreude zu nennen, der kann nie wieder richtig unglücklich sein
Kiedy zrozumiesz, że Sehnsucht jest wyczekiwaniem, nigdy już nie będziesz nieszczęśliwy.
- Peter Hohl
Wenn die Sehnsucht größer ist als die Angst, wird der Mut geboren
Kiedy Sehnsucht przewyższa strach, odwaga się rodzi.
U mnie pamięć każdej długiej wyprawy lasem, zwłaszcza nocą wywołuje lekką Sehnsucht. Jestem świadomy, że to co widziałem, już nigdy się nie powtórzy, tak jak niepowtarzalna jest natura, a wydarzenie wydaje się być onirycznym wspomnieniem, które powoduje chęć powrotu.
A Ty? Za czym tęskni Twoja Sehnsucht?
Źródła:

Fraktal
Fraktal, w matematyce, w znaczym uproszczeniu, to kształt geometryczny opisywany względnie prostym wyrażeniem, które przeliczone nieskończenie wiele razy, tworzy skomplikowaną strukturę. Ścisła definicja nie została jeszcze stworzona, ale jednym z warunków nazwania jakiejś struktury fraktalem jest jej nietrywialność i względne samopodobieństwo.
- Samopodobny, czyli podczas powiększania/przybliżenia posiada on fragmenty podobne to samego siebie.
- Nietrywialny, znaczy nie tak prosty jak zwykła linia, która w każdym miejscu przypomina samą siebie.
Jakkolwiek są to obiekty matematyczne, wyrażane w postaci w miarę prostego wzoru/przepisu, obiekty fraktalopodobne można obserwować w świecie rzeczywistym.
Zauważasz czasem taką strukturę w przyrodzie?
Muditā - मुदिता
Być może jest Ci znane niemieckie wyrażenie „Schadenfreude”, które jest złączeniem słów „szkoda/krzywda” i „radość”. Jest to określenie poczucie zadowolenia z czyjejś krzywdy lub niepowodzenia. Co ciekawe, obserwowane jest ono już u 2-letnich dzieci.
A czy znasz określenie na poczucie radości z czyjegoś szczęścia lub sukcesu, bez cienia zazdrości? W najstarszych pismach buddyjskich takie odczucie ma swoją nazwę - muditā. Standardowym przykładem mudity jest uczucie, jakiego doznaje rodzic lub opiekun obserwujący rozwój i dokonania swojego dziecka.
Na długodystansowych marszach sam doświadczałem tego uczucia i widziałem jego ekspresję wśród innych uczestników.
A kiedy Ty go doświadczasz?
Shoshin - 初心
Shoshin to pojęcie pochodzące z buddyzmu Zen i jest kombinacją dwóch zwrotów
- 初 (sho) - pierwszy, nowy, rozpoczynający
- 心 (shin) - w dosłownym tłumaczeniu - umysł
Shoshin jest tłumaczone jest jako "stan umysłu osoby początkującej (w czymś)". Termin ten określa posiadanie otwartego, żarliwego i nieuprzedzonego podejścia do nauki jakichś umiejętności, studiowania. Shoshin to umysł ucznia nie mającego jeszcze wyrobionych opinii i nawyków, chłonącego wiedzę i doświadczenie jakie do niego płynie.
Praktyka takiego stanu mentalnego jest szczególnie ważna w momencie stawania się zaawansowanym w danej dziedzinie. Shoshin to przeciwstawienie się wpadnięciu w koleiny uważania się za eksperta, kiedy to osoba staje się przyzwyczajona do określonych, sprawdzonych, rozwiązań problemów i nie rozważa nowych, nietypowych podejść.
Umysł początkującego jest pusty, wolny od przyzwyczajeń eksperta, gotów przyjmować i wątpić oraz otwarty na wszelkie możliwości. To taki umysł, który potrafi widzieć rzeczy, takimi, jakie są, który krok po kroku i w jednej chwili potrafi uzyskać wgląd w pierwotną naturę wszystkiego. Umysł Zen, Umysł Początkującego - Shunryu Suzuki

42
42 to liczba dobrze znana fanom powieści Douglasa Adamsa "Autostopem przez galaktykę". W tej historii, wysoce zaawansowana cywilizacja stworzyła superkomputer wielkości planety, którego jedynym zadaniem było znalezienie odpowiedzi na jedno pytanie. Komputer, nazwany Deep Thought, po siedmiu i pół milionach lat podał odpowiedź.
Było nią 42 i doprowadziało do jeszcze większego zmieszania ludzkości.
Na co odpowiedziało '42'?
Na "Wielkie pytanie o życie, wszechświat i całą resztę" (ang. Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything). Ponieważ byty, które zaprogramowały ten komputer same nie wiedziały jakie jest to pytanie, odpowiedź nie miała też sensu.
Jakie pytania powstają w Twoim umyśle, kiedy jest pozostawiony samemu sobie?
Czy te pytania mają odpowiedź?
Enzan no Metsuke (遠山の目付)
W japońskich sztukach walki, mocno związanych z władaniem mieczem (iaido) lub jego substytutem (kendo), metsuke jest określeniem specyficznego patrzenia na przeciwnika (zarówno fizycznego jak i urojonego). Skupianie wzroku na konkretnych elementach jak miecz, ręce, nogi czy twarz powoduje zawężenie widzenia peryferyjnego, dostrzegania całego otoczenia widzianego przez oczy jednocześnie co skutuje słabszą obroną.
Metsuke jest patrzeniem nie na przeciwnika, ale na jego sylwetkę w kontekście całości. Mimo że wzrok jest skierowany w osobę, to patrzy jakoby za nią, na przestrzeń ukrytą za postacią. Powoduje to zwiększenie widzenia peryferyjnego i pozwala na łatwiejsze dostrzeganie nawet minimalnych ruchów. Podobne spojrzenie jest domeną motocyklistów, skierowane na horyzont, na miejsce, w które się kierują. Patrzenie na konkretny obiekt (przeszkodę) powoduje nieśmiadomy ruch w jego kierunku zamiast ominięcia go.
Enzan no Metsuke znaczy "spojrzenie na odległe góry".
Długotrwały marsz, w środowisku, które nie daje silnych bodzców a zmiana jest powolna powoduje podobny efekt w umyśle. Przestaje on się skupiać na szczegółach, drobiazgach, ale wytrącony z kolein codzienności, skupiony na drodze, zaczyna 'patrzeć' bardziej holistycznie i spostrzega to, co umykało jego percepcji.
Psithurism
to angielskie słowo pochodzące z XIX wieku. Jest zapożyczeniem z greckiego ψιθυρισμός (psithuros) „szept”.
Psithurism to „szelest liści poruszanych wiatrem”
Śreżoga
Śreżoga to rozproszone światło słońca w postaci promieni przenikających przez wilgotne lub zadymione powietrze.
Serendypia (ang. serendipity)
Serendypia to trudno przetłumaczalne określenie na dokonywanie wartościowych odkryć przez przypadek. Często odnosi się to do czegoś, czego nawet się nie szukało. Jest to zbieg okoliczności (łut szczęścia), który połączony z uważną obserwacją i skojarzeniem pozornie nieistotnych faktów prowadzi do wyprowadzenia wartościowych wniosków.
Przykładami 'serendypicznych' odkryć są:
- penicilina
- taśma rzepowa
- promieniowanie rentgenowskie
- lody na patyku
- kuchenka mikrofalowa
- post-it note - samoprzylepne kartki na notatki
Rdzeniem serendypii jest "łut szczęścia" - znalezienie się w odpowiednim miejscu i chwili. Niezbędnym czynnikiem jest uważna obserwacja, która pozwala na spojrzenie na przypadkowe zjawisko poprzez własną wiedzę i doświadczenie. W przypadku ludzkich interakcji spóźnienie na samolot, stłuczka samochodowa czy nawet zwykły spacer po lesie może prowadzić do spotkania nowych, ciekawych ludzi.
Ciekawostka:
Termin 'serendipity' ukuł Horace Walpole w 1754, w którym opisał odkrycie dotyczące zaginionego obrazu.
Odniósł on się do perskiej baśni 'Trzej książęta z Serendip', w której bohaterowie zostali wysłani w podróż w celu poznania świata i zdobycia doświadczenia.
Serendip to staroperskia nazwa obecnej Sri Lanki.
Czy Ty obserwujesz uważnie swoje otoczenie?
Czy byłaś/eś kiedykolwiek blisko doświadczenia serendypii?

Tao / Dao - 道
Dao jest pojęciem pochodzącym ze wschodniej Azji, które nie posiada sprecyzowanego znaczenia. Może określać uniwersalne zasady działania (wszech)świata jak i sposób postępowania człowieka. Dao jest zapisywane znakiem 道, które oznacza „drogę”, „ścieżkę”.
W Japonii zwrot ten często się pojawia w określeniach na metody postępowania i rozwoju, na przykład:
- Bushidō 武士道 - „droga wojownika” - zasady etyczne, moralne i wartościowe samuraja
- Iaidō 居合道 - „droga obecności mentalnej / natychmiastowej reakcji” - japońska sztuka władania mieczem
- Shodō 書道 - „droga pisma” - sztuka kaligrafii
Według starożytnych pism chińskich Dao wszechświata jest zasadą jego funkcjonowania. Jest przyczyną dlaczego rzeczy są takie jakie są.
Osiągnięcie spokoju i równowagi w życiu można osiągnąć poprzez zaakceptowanie tej zasady wedle reguły wu wei (無為) - działania poprzez niedziałanie.
Jakie jest Twoje Dao?
Dokąd zmierza Twoja droga?
Dokąd chcesz żeby prowadziła?