Nocna Tułaczka Lasami Ślęży

Magiczna ciemność

Widok na górę Ślężę w nocy (c) Łukasz Derkacz

Góra Ślęża

Przyroda, historia, magia, ciemność

Każda przebyta do końca droga prowadzi dokładnie donikąd. Wdrap się na górę tylko tyle, by sprawdzić, że jest górą.
Nie zobaczysz góry z jej szczytu.
Frank Herbert, Diuna (przekład Marek Marszał)

Tej góry nie trzeba przedstawiać. Ona przedstawia się sama. Czy znasz ją jednak w innej odsłonie? Takiej, kiedy opuszczają ją rzesze turystów, a z nocy wyłaniają się... a może nie, nie napiszę. Zobacz to na własne oczy.

Cała pokryta jest lasem, a miejscami zabytkami, od nowych do starożytnych, najbardziej tajemniczych. Tutaj za każdym drzewem, pod każdym głazem może kryć się historia, miejsce warte zbadania.

Wybierz się na nocną wyprawę w ten świat magii lasów. Może nawet poczujesz lekki dreszczyk emocji w otoczeniu tej ciemności.

Czy tak wolno? Czy to jest bezpieczne?

Tak, wolno chodzić nocą po lasach (poza niektórymi parkami narodowymi), sam robię to regularnie, na rajdach na orientację lub dla odpoczynku dla swojej głowy. Jedyna różnica między spacerem w dzień i w nocy jest w umyśle. Szansa na spotkanie zwierząt w lesie jest taka sama o każdej porze, ale nigdy nie są one zainteresowane kontaktem z ludźmi. Nawet wilki, których nie masz szans spotkać na Ślęży. W nocy jednak jest mniej ludzi, hałasujących turystów, biegających psów, rowerzystów, jest ciszej. Po prostu inaczej, spokojniej.

Dla kogo jest Nocna Tułaczka po Ślęży?

  • Dla każdego, kto nigdy nie był w środku nocy głęboko w lesie. Dla ciekawych odmienności i doświadczenia czegoś nietypowego.
  • Dla osób, które nigdy nie wędrowały po mało uczęszczanych szlakach Ślęży, zwłaszcza w nocy, lub nie oglądały tych miejsc w zupełnie innej odsłonie i bez tłumów.
  • Dla Twojego nastoletniego dziecka, któremu chcesz pokazać inny świat. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, na nawiązanie bliskiej relacji, na bezpieczną przygodę i przekonanie się, że las nocą nie jest taki straszny.
  • Dla potrzebujących wytchnienia od zgiełku miasta, odpoczynku od świateł i dźwięków.

Jeśli jednak chcesz pochodzić nocą po lesie, ale teren górski jest dla Ciebie za trudny, to polecam Nocną Tułaczkę w innym miejscu.

Na czym polega Nocna Tułaczka po Ślęży?

Jest to nocna wędrówka lasami Ślęży po mało uczęszczanych szlakach, ale nie jest to wycieczka turystyczna z przewodnikiem. Podczas wędrówki głównym celem jest poznanie lasu nocą, wzbogacone po drodze zabytkami i obiektami turystycznymi. Celem wędrówki jest także złapanie chwili spokoju, w oddaleniu od cywilizacji i tłumów.

Spacer nie odbywa po ciemku. Latarki są niezbędne, ale bedą fragmenty trasy, na których światła możemy wyłączyć. A jak będą warunki to nawet przejść jakieś odcinki bez sztucznych świateł, tylko przy świetle księżyca. Jeżeli chcesz, żeby trasa wiodła przez szczyt, to można tam zrobić przerwę na ognisko i przygotować na nim coś do zjedzenia.

Nie przedzieramy się przez las, idzemy bezpiecznymi drogami, a schodzimy na węższe ścieżki tylko jeżeli tego chcesz.

Wędrówka może trwać około 6 godzin, w zależności od potrzeb. To Ty wybierasz, co chcesz zobaczyć. Ja tworzę trasę wg Twoich upodobań i możliwości. Nie ma określonego miejsca startu i nie ma nawet potrzeby wchodzenia na szczyt, chyba że chcesz posiedzieć przy ognisku w trakcie wyprawy.

Z kim odbędziesz Nocną Tułaczkę po Ślęży?

Tylko w wybranym przez Ciebie towarzystwie. Ja będę Tobie/Wam towarzyszył i prowadził cały czas podczas Tej wędrówki.

Możesz iść wyłącznie w moim towarzystwie lub wziąć ze sobą kogoś, przyjaciela, partnera, albo nawet nastoletnie dziecko (musi być pod nieustanną opieką opiekuna prawnego). Możesz też iść z całą rodziną lub grupą przyjaciół, ale pamiętaj, że gnie wtedy cały urok mrocznego lasu, gdyż każdy jest skupiony na rozmowie, a nie obserwacji otoczenia.

Zasady

  • To jest teren górski i dłuższa wędrówka wymaga pewnej kondycji fizycznej. Mogą się zdarzyć ostrzejsze podejścia w górę a teren jest kamienisty, co sprawia trudność przy schodzeniu. Przewyższenia na trasie mogą mieć nawet kilkaset metrów. Czy dasz radę przejść tę trasę Ty oraz osoby, które zabierzesz ze sobą?
  • Wędrówki odradzam w noce poprzedzające dni wolne. W weekendy oraz święta często nie ma warunków do spokojnego zwiedzania ze względu na odbywane imprezy na szczycie lub okolicznych przybytkach, ale jeżeli będzie taka Twoja chęć to też możemy zorganizować taki plan.
  • Wędrówki nie odbywają się w okresie od maja do sierpnia.
  • Na czas całej wyprawy wyłączasz telefon lub ustawiasz go w tryb samolotowy (ale masz mieć go cały czas przy sobie). Będę cały czas obecny więc mogę pełnić rolę informatora o postępach w trasie dla osób, które wyznaczysz lub poinformować Cię o potrzebie kontaktu od nich.
  • Na spacer nie można iść z psem ze względu na bezpieczeństwo zwierząt leśnych jak i samego psa.
  • Spożycie alkoholu oraz substancji odurzających lub bycie pod ich wpływem w trakcie przejścia jest niedopuszczalne. Palenie papierosów w lasach i ich pobliżu, poza wyznaczonymi miejscami, jest prawnie zakazane.
  • Jeżeli nie posiadasz latarki czołowej lub kijków trekkingowych to mogę Ci wypożyczyć (max. 2 osoby).
  • W przypadku przewidywanych złych warunków pogodowych (deszcz, porywisty wiatr, burze, okiść...) lub innych (zagrożenie pożarowe, zakaz wstępu do lasów...) wydarzenie przekładamy na inny pasujący termin.

Jeżeli zdecydujesz się na taką wędrówkę, to otrzymasz ode mnie kilka pytań odnośnie kondycji fizycznej i innych na potrzeby zaplanowania wyprawy oraz dojazdu. Wtedy ja mogę zaplanować trasę i miejsce przystanku na posiłek.

Czy to kosztuje?

Przygotowanie typowej, pełnej wyprawy zajmuje całkiem sporo czasu. Jednak w okresie od stycznia do końca maja 2025 oferuję okrojoną opcję budżetową 'po kosztach', na zasadach:

  • Pokrywasz koszty transportu (łącznie z moim). Jeżeli grupa nie przekracza 3 osób to możemy pojechać moim samochodem.
  • Jeżeli chcesz ognisko na szczycie to może być potrzebny zakup suchego drewna (suche zdecydowanie mniej gryzie w oczy niż świeże z lasu). Jeżeli chcesz jakiś ciepły posiłek (kiełbaski lub coś zdrowego przygotowane wspólnie w warunkach turystycznych) to pokrywasz koszty (przedpłata).
  • Idziesz na własną odpowiedzialność - jeżeli potrzebujesz ubezpieczenie NNW to kupujesz je we własnym zakresie.
  • Termin nie jest gwarantowany - ostatecznie potwierdzamy go dopiero 3 dni przed wyjściem, bo pierwszeństwo w wyborze terminu mają osoby biorące udział w Leśnym Katharsis lub kupujące szkolenie z orientacji w terenie.
  • Jeżeli wyprawa Tobie/Wam się spodoba, możecie wesprzeć rozwój mojej działalności napiwkiem.

Orientacyjny koszt na osobę to około 100 PLN.

Jeżeli Cię to zainteresowało to sprawdź wolne terminy i napisz do mnie e-mail kontakt@lasami.pl.